Zapilcze i jego okolice, oprócz bogactwa naturalnego, kryją w sobie głębokie ślady historii, zwłaszcza z okresu II wojny światowej, gdzie miały miejsce liczne i znaczące bitwy.
Ślady tych wydarzeń można odnaleźć niemal na każdym kroku. W Studziankach znajduje się mauzoleum poświęcone jednej z najsłynniejszych bitew pancernych. Skansen w Mniszewie przybliża historię krwawych starć na przyczółku warecko-magnuszewskim w latach 1944-1945. Z kolei w Chodkowie stoi pomnik, upamiętniający potyczkę oddziału majora Hubala.
Nieopodal Zapilcza leży Trzebień, słynący z XIX-wiecznego pałacu rodziny Zamoyskich.
Wśród sakralnych zabytków regionu warto zwrócić uwagę na drewniany kościół w Jasionnej z XVII wieku oraz świątynię katolicką w Stromcu, jedną z najwyższych na ziemi radomskiej. Nie można pominąć sanktuarium w Starej Błotnicy, słynącego z cudownego obrazu Najświętszej Marii Panny.
Podczas wędrówki po lasach i polach natknąć się można na leśne mogiły bohaterów walczących o wolną Polskę oraz na kapliczki, w tym XVII-wieczny postument w Wyborowie.
W pobliżu, nad północnym brzegiem Pilicy, znajduje się Warka, jedno z najstarszych miast centralnej Polski. Sławne jest z pomnika Stefana Czarnieckiego i Muzeum Kazimierza Pułaskiego.
Szukasz miejsca na dłuższy wypoczynek? Słoneczna Zatoka to miejsce, w którym warto się zatrzymać, by mieć czas na zwiedzenie wszystkiego, co w okolicy warte poświęcenia uwagi.
Dolna Radomka, stanowiąca południową granicę Zapilcza, prowadzi do Brzózy. W miejscowej XIX-wiecznej świątyni można podziwiać XVII-wieczne płaskorzeźby z katedry oliwskiej, a w pobliżu zachwyca zabytkowa aleja XVIII-wiecznych drzew. Z Brzózy warto wybrać się do Rezerwatu Królewskie Źródła – klejnotu Puszczy Kozienickiej.
Dla chętnych aktywnego zwiedzania na rowerze, wszystkie te miejsca można odkrywać pod opieką naszego przewodnika – historyka i regionalisty. Usługa przewodnicka dostępna jest po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej, z cenami dostosowanymi do indywidualnych potrzeb klienta.